DNES KÓD: DIKYTATO - ušetří 19% + přidá montáž ZDARMA + orosenou odměnu. P.S. Děkujeme, že podporujete malé tvůrce. Veškeré zakázkové postele přijímáme již na SRPEN/ZÁŘÍ. Patrovky a jiné atypické postele již na léto: ZÁŘÍ nebo dle individuální domluvy.

Jak vybrat vhodnou dětskou matraci?

Přestože  samotný výběr dětské postele mohl být pro někoho z nás pěkný oříšek, nemáme zdaleka vyhráno! 
Výběr vhodné a kvalitní matrace je stejně tak důležitý, jako samotný výběr postýlky...

Kvalita spánku má zásadní význam pro všechny věkové kategorie. Obzvlášť děti potřebují již od narození kvalitní „ležení“ – větší část svého prvního života proleží v postýlce, proto je velmi důležitá kvalita lehací plochy, ale především i dobře řešená hygiena lůžka.

1

 

Věděli jste, že v posteli, tudíž i ve Vámi vybrané matraci, stráví dítko i dospělý přibližně 1/3 svého života?

Možná právě proto výběru vhodné matrace věnujte dostatečný čas i péči nebo si nechte poradit odborníky – jedná se nejen o dlouhodobou investici, ale také pohodlí, které svému dítěti dopřejete.

I když se to na první pohled nezdá, spaní dětí má svá určitá specifika. Děti potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj - kvalitní matraci, spíše pevnější typ konstrukce - ideálně ve střední tvrdosti.

Kvalitní matrace pro dospělé jsou většinou zónové, které však u dětí nejsou třeba. Ba naopak! Nedoporučujeme, aby matrace měla výrazné zónování – jelikož dítka nejen rychle rostou, ale často se na lůžku „stěhují“ do různých poloh. Jako rodiče to asi známe všichni - obzvlášť pokud s Vámi děti nějakou noc spali ve vaší manželské posteli:  "samá ruka - samá noha"... :-)  Zónování u dětí v tomto případě tedy zcela postrádá smysl. Ze stejného důvodu není vhodné vybírat matrace s paměťovou pěnou. 

(Paměťové matrace fungují na principu jako tzv. "otisku / kopírování těla" = výběrem paměťových matrací při tak rychlém dětském růstu může způsobit řadu růstových deformací. ) 

 

2Při výběru matrace je důležité brát zřetel na to, pro koho je určena. Výběr matrace pro starší dítka, asi od 10. roku, již není tolik náročný. Protože ve většině případech je základ páteře dostatečně formovaný. Vybíráme -li matrace pro menší děti, nejčastěji v rozmezí 1.-2. roku a matraci do tzv. "první velké postele" - je výběr o něco náročnější. 

Musíme brát v potaz různé škály požadavků. Jedním z nich je třeba ten, že vybíráme matraci na několik let dopředu, většinou rodiče volí takovou matraci, která s dětmi vydrží i po dobu celé školní docházky. Dalším a tím nejdůležitějším požadavkem je to, že děti velmi rychle rostou... téměř z měsíce na měsíc se jim mění formování celé postavy a tím i samotný vývoj kostry a páteře. 

Co je pro dětská záda zásadní,  je správná podpěra páteře – tj. výběr kvalitního materiálu u matrace. Pro děti jsou nejideálnější matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhovují jak z hlediska pružnosti matrace, tak i z hygienického hlediska.

Jak už to občas bývá, přechodem do velké postele postupně nastává i "bezplenkové období", které se ne vždy musí vydařit na výbornou. Vybírejte tedy matrace, které mají možnost snímatelného potahu, který je praktický pro jeho jednoduchou a rychlou údržbu. Kvalitní potahy s konkrétními vlastnostmi, které jsou s možností praní na 60 nebo 90°C. 

3

Aby spánek byl nejen kvalitní, ale i zdravý pro dětský vývoj, doporučujeme se řídit následujícími kritérii: 

1. důležitý je kvalitní materiál pro jádro matrace – kvalitní PUR pěna, která splňuje nároky na tuhost, pružnost i životnost

2.  matrace by neměla být příliš měkká, její konstrukce by měla být spíše pevnější – pro správný vývoj páteře

3.  opatrně s přírodními materiály, jako je např. kokos nebo latex (možný alergen), pro děti v růstu je nevhodná paměťová pěna

4. důležitá je hygiena lůžka – potah dětské matrace musí být snímatelný s možností praní aspoň na 60 °C

5.  matraci lze umístit nejlépe na pevný rošt, případně na kvalitní lamelový rošt

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýluMATERIÁL

Materiál, ze kterého je matrace vyrobena, zásadně ovlivňuje její vlastnosti, funkčnost i životnost. Matrace by měla být především vyrobena z kvalitních materiálů. Např. u pěnových matrací materiály někdy vypadají podobně, ale jejich vlastnosti – jako je elasticita, tvarová stálost nebo životnost - jsou však často velmi rozdílné.

Naše matrace necháváme vyrábět vždy na míru v české firmě, která splňuje veškeré atesty nejen pro dětská záda.  Máte tak jistotu, že všechny matrace jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, které jsou vhodné nebo určené pro výrobu matrací. Veškeré matrace mají odpovídající pružící i hygienické vlastnosti i dlouhou životnost.

Naše matrace jsou klinicky testované i na jejich živostnost, zároveň jejich adekvátní výška jádra (cca 14-16cm) Vám zaručí dětem pohodlné a zdravé spaní nejen v předškolním věku, ale až do dospělosti. Předností vhodných matrací je také možnost otáčení, což splňují všechny námi nabízené matrace.

TVRDOST

Tvrdost matrace zásadně ovlivňuje kvalitu ležení a spánku. Volba tvrdosti matrace je do určité míry individuální záležitost. Jak již bylo zmíněno výše, pro dětská záda není vhodná ani příliš měkká nebo tvrdá matrace. Vybírejte tedy ty matrace se střední tuhostí. 

ROZMĚR

Rozměry matrace jsou důležitým parametrem při výběru. Aby byl spánek pohodlný, postel by měla mít dostatečnou délku, šířku a výšku. Výška matrace je důležitá z hlediska jejího komfortu. Obecně platí, že čím je matrace vyšší, tím přináší vyšší komfort. Záleží i na konkrétním typu matrace, materiálu a konstrukci. Výška matrace také ovlivňuje celkovou výšku lehací plochy v lůžku a dle vybraného typu konkrétní postele. 

Pro děti od 2-3 let doporučujeme vybírat již standardní rozměry lůžka (tj. alespoň 90*200cm) s výškou jádra 14cm. 


Jaký je asi ideální rozměr volby vybrané postele - tedy i matrace? 

Chceme-li při výběru postele už zvolit variantu, která dětem vydrží dlouhodobě, doporučujeme zvolit matraci už pro dorostence. Tzn. alespoň 90*190 nebo 90*200. Rodiče také často volí širší rozměry jako jsou 100*200 / 120*200  - pro případ, že budou z počátku spát v posteli s nimi. I to je jedno z potřebných kritérií, na co je třeba při volbě matrace brát zřetel. Musí být vhodná nejen pro malá dítka, ale i uzpůsobena tak, aby unesla váhu dospělého. 

HYGIENA


Hygiena lůžka také může ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Konstrukce matrace a použité materiály by měly zajistit její dobré provzdušnění a odvod vlhkosti. Design potahu není tak zásadní jako jeho vlastnosti. Potah by měl být vyroben z materiálů, které dobře odvádějí vlhkost, a měl mít možnost praní minimálně na 60 °C, což je teplota, při které zahubíte roztoče i další mikroorganizmy. 

Pořizujete-li matraci velmi malým dětem, ve většině případech v předškolním věku, doporučujeme přikoupit také ochranný chránič matrací. Ten ji efektivně ochrání, změkčí, udrží čistou, suchou, ale zároveň ji prodlouží její životnost. Ideální variantou chráničů jsou stejně jako u potahů takové potahy, které lze prát v pračce alespoň 60°C.

 

 

4

 

Určitě ano.

Jádro a kvalita samotné matrace je důležitá, její kvalitu i životnost můžete ovlivnit však správným výběrem potahu. 

Jak již bylo zmíněno výše, hlavním kritériem výběru potahu jsou ty, které jsou lehce snímatelné a především pratelné, a to alespoň při teplotě 60-90 °C.

Každý potah má pak své jedinečné vlastnosti - které najdete podrobně rozepsané v popisu u každé naší matrace. Samotný výběr už záleží na Vašich požadavcích.

Například vybíráte potah pro alergiky a astmatiky, pak pro Vás bude nejvhodnější potah Medicott, protože obsahuje ionty stříbra, které zajišťují jeho antibakteriální vlastnosti.
Chcete-li vybrat potah, který lze prát při 90°C , pak je pro Vás vhodný náš Medical. 
Volíte však variantu šetrnou proti roztočům, pak vyberte potah Grando Silver, který o
bsahuje mikrovlákna z přírodního materiálu – celulózy, která velmi dobře odvádí vlhkost. Potah na matrace obsahuje také přírodní vlákna ze stromu kapok. Tato vlákna jsou velmi lehká, elastická a mají speciální vlastnost – odpuzují roztoče a další mikroorganismy. 

Veškeré naše doporučené typy potahů jsou vhodné pro všechny naše dětské matrace: New Jersey, Tencel®, Medicott, Medical, Grando Silver.

Všechny tyto typy potahů jsou snímatelné, lze je rozdělit na dvě samostatné poloviny - díky němu je údržba maximálně snadná a lze  prát i při vyšších teplotách.  


Chcete-li matraci ještě více ochránit, zvyšte její ochranu před ušpiněním a nepropustnost voděodolnou podložkou na matrace (chránič). 

Jeho výhodou jsou vodo nepropustné a paro propustné hygienické vlastnosti s PUR zátěrem. Chránič tak  zabraňuje pronikání tělních či jiných tekutin na matraci a tím ji chrání před znečištěním. Nepropustná podložka rovněž zvyšuje tepelnou izolaci lůžka. Náš nepropustný matracový chránič je vhodný pro kojence, malé děti, osoby trpící inkontinencí nebo dlouhodobě upoutané na lůžko.

Vrchní strana matracového chrániče je ze 100% měkkého bavlněného froté, zatímco spodní strana chrániče má vodo nepropustný a paro propustný zátěr.  Rohy chrániče jsou opatřeny gumovými napínacími pásky, takže si jej lehce upevníte na vrchní část matrace. 


(Ať už zvolíte jakoukoliv naši matraci, necháme ji vyrobit na míru přesně do Vaší postele tak, aby skvěle pasovala do Vaší postýlky. Po jejím dokončení ji přímo z výrobny necháme odeslat přepravcem Fofr až k Vám domů, a to zcela ZDARMA! ). 

Zároveň Vám poskytneme prodlouženou záruku na jejich jádro 3-10 let, dle konkrétně vybraného typu matrace. 

 

Naše matrace jsou na míru vyráběné s láskou v Česku - v ryze českém JMP Studiu zdravého spaní - ve Zlínském kraji. Vsadili jsme na spolupráci s českými kvalitními dodavateli, kteří jsou odborníky ve svých oborech. 

 


 Ať už vyberete jakoukoliv matraci, třeba právě z naší nabídky, přejeme Vašim dětem krásné sny plných dobrodružných příběhů. 

Postýlkov.cz 

 

Narazili jste na dotazy ohledně správného výběru vhodné dětské matrace? Budeme rádi, když se s naší radou se správným výběrem podělíte i dalším rodičům, kteří ve správné volbě právě tápají... :)

#pokojickyzpostylkova

 

P.S. Pohodlí dělá z lidí děti. A být celoživotním dítětem je do jisté míry  sen snad každého z nás :) 

5