Děkujeme, že podporujete malé tvůrce. Veškeré zakázkové postele přijímáme již na červenec - srpen/ patrovky a jiné náročnější postele již na léto: srpen - září/ nebo dle individuální domluvy.

Výběr první "velké" postýlky pro děti...

Je to jako včera, kdy jste si přinesli svůj malý uzlíček radosti do voňavé postýlky domů...  a najednou se blíží oslava  prvních nebo druhých narozenin. Možná jako většina rodičů,  už pomalu začínáte přemýšlíte, zda je na čase vyměnit onu dětskou postýlku za tu "první velkou"?

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýlu

Jako rodič jenom vy víte, co je pro Vaše dítě nejlepší. Proto vždy na prvním místě rozhodujte pocitem a srdcem... Každé dítě je výjimečné a je tak potřeba odhadnout správné načasování na onen velký nový krok. Nesrovnávejte děti s přestupem do první postele se sousedkou nebo dítkem Vaší kamarádky... Pro dítě je především důležitý pocit bezpečí a jistota, že když bude potřeba, jste mu vždy na blízku a občas si do jeho nového království lehnete k němu... :-)  

Malé krůčky pomalu, ale jistě, Vaše malé velké miminko dovedou k tomu, aby v postýlce spalo spokojeně celou noc. Počítejte proto s tím, že se to možná nepovede na první dobrou a vybírejte tak kvalitní masivní postele, které počítají s občasným přespáním jednoho z rodičů nebo staršího sourozence.

(Doporučujeme nosnost roštu alespoň 150kg. :-) ) 

Možná i vy, stejně jako spousta dalších rodičů, spojuje přechod do nové postýlky se stěhováním se do nového pokojíčku. Dítě je na to postupně připravováno, leckdy se podílí i na přípravách svého prvního velkého pokoje a na svoji první postýlku se moc těší. Pomůže i to, když se na výběru postýlky dítko podílí a určité doplňky nebo úpravy jsou dle jeho představ. Výhodou u takových postelí je zakázková výroba. Postel lze upravit pak na míru nejen dle Vašeho dětského pokoje, ale aby odpovídala přesně dle požadavků Vašeho dítka... alespoň částečně :-). Víme, že dětské fantazii se meze nekladou. 

Nechce-li Vám dítko spát v pokoji samotné, nenuťte ho. Ze začátku ho nechte se s novou postelí seznámit. Vyzdobte mu jeho postelové království, aby se cítilo bezpečně a útulně. Jedním z takových pomocníků je plyšový nebo jiný oblíbený kamarád. Ten má za úkol na Vaši ratolest dávat celou noc pozor. Třeba právě z takových může být náš osobní posteláček, který se bude jmenovat stejně jako jeho nový majitel nebo dostane speciální přezdívku.

Dalším nepostradatelným pomocníkem jsou příjemně zvolené světýlka. Ta podle nás patří ke každé postýlce a mají všestranné využití. Ať už jako kulisa k večernímu usínání nebo dokonale vypadající praktický pomocník k večerním budíčkům. Světla jsou tlumená, ale dostatečná na to, abyste viděli vše potřebné a děti to zároveň nepříjemně nebudilo. 


Kdy je ideální doba na výměnu "miminkovské" postýlky za první velkou?

Opět je potřeba si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a má své individuální  potřeby. Ty jako rodiče musíme umět vycítit a hlavně respektovat.  Jako máma dvou malých dětí Vám věřím, že už se  nemůžete dočkat večera, kdy se konečně vyspíte sama ve své manželské posteli a nebudete během večera počítat kopance v obličeji nebo modřiny po celém těle... :) Ale někdy rychlý přechod, na které dítko není dostatečně zralé, Vám může tyto Vaše vysněné noci ještě pěkně oddálit. 

Spousta rodičů využívá ke koupi nové postele 1. nebo 2. narozeniny. Je hodně individuální, jak večer dítko usíná, zda je zvyklé spát v pokoji samotné nebo třeba má pokojík dohromady se starším sourozencem. Ideální je, aby mělo místo, které ví, že je jeho a začali jste třeba poobědovým usínáním. Potom, až si na svoji postýlku zvykne, začněte večerním usínáním. Uvidíte sami, zda Vaše děťátko je dost zralé na to, že zvládne první velkou noc sám a v posteli bude mít dostatek prostoru, že se mu spaní ve velké posteli nakonec zalíbí :) . 

Pokud se večerní usínání nepodaří na první dobrou, nebuďte z toho zklamaní a v žádném případě dítko netrestejte nebo mu to nemějte za zlé. Je to pro něj velký krok a doposud Vás měli vždy na blízku. Pokud to nepůjde, zkuste pár dní v jeho velké posteli usínat nebo dokonce spát s ním. :) Nic není věčné a uvidíte sami, že za pár let si budete přát, aby se k Vám do Vaší postele ještě přišlo ohřát a pomazlit. :)


Jaký rozměr postele vybrat, aby nebyla příliš velká nebo malá? 

Na začátku je třeba si položit dvě důležité otázky:  "Na jak dlouhou dobu chci první postel pořizovat"? a "V jakém místě bude postel situována".

Často od zákazníků slýchám, že jsou jejich dítka ještě malá a velký rozměr postýlky tak není třeba. Každý druhý se pak asi po roce vrací pro větší lůžko, protože jim malé provedení jednoduše nestačí. Jedním z důvodů je prostě to, že nepočítali s občasným přespáním sebe samých, když bylo třeba (nemoci, špatné sny,...) a tím druhým důvodem je fakt, že děti ultra rychle rostou... :) 

Pokud nevolím postýlku na dočasnou dobu a nemám v plánu za 2-3 roky kupovat lůžko větší, volte již větší rozměr. Opravdu :-) !  Volné prostory  v posteli můžete zase krásně vyplnit příjemně hřejícími mantinely nebo barevně či tématicky slazenými polštářky. Opět docílíte toho, že postýlka bude zútulněná, děti se při "večerním cestování" nikde neomlátí a zmenšíte tak prostor k tomu, aby se dítě cítilo bezpečně a mohlo klidně spát celou noc. Uvidíte sami, jak rychle budete tyto "výplně" postýlek dávat pryč, protože jednoduše nebudou za chvíli potřeba... :-) 

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýlu (2)

Ideální velikostí je tedy lůžko 180*90 / 190*90 nebo rovnou 200*90. Máte-li to štěstí, že mají Vaše děti větší pokojíčky, nebojte se při výběru zvolit lůžko 100*200 nebo 120*200. Ocení to určitě i tatínek při večerním uspávání nebo babina, co přijede na víkend a bude si užívat večerní tuleníčko vnoučátek. :) 

 


Zvolit postel se zábranou nebo bez ní?

Pro první postýlky je třeba brát zřetel především na bezpečnost. Malé děti jsou většinou samá ruka samá noha,a tak ve většině případů během noci cestují kolem dokola. Proto rozhodně doporučujeme zvolit postýlky se zábranami. V dnešní době je nabídka široká a lze postele upravit tak, aby se přední zábrany později daly odmontovat. Takže v době, kdy Vám děti zase o kousek povyrostou a uznáte, že není již potřeba, jednoduše ji odmontujete a vznikne Vám zase trochu pozměněná nová postel, se kterou můžete třeba i obměnit pokojík. 

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýlu (1)

Výhodou zábran je také to, že na ně lze pověsit praktické kapsáře nebo pyžamožrouty, které nejenomže na první pohled postýlku krásně zútulní, ale jsou i praktické. Schováte do nich u menších dětí třeba plenky, ubrousky nebo flašku s pitím na případné noční buzení. Pro starší děti je využijete na schovku tajných pokladů nebo právě rozečtené knížky s pyžamkem. :)

V naší nabídce postýlky s odnímatelnou zábranou najdete třeba u naší Aghaty, Simona, Bětky nebo Eilly a Ellis.


Je třeba vybírat postel s úložným prostorem nebo přistýlkou?

Tato varianta postýlek je u každé rodiny velmi specifická. Každý má jiné požadavky a především velkou roli hraje dostatek úložných prostor.

Zařizujete-li pokojík, který je menší a v pokoji je nedostatek úložných prostor, pak volte rozhodně variantu s postelí 1 nebo 2 šuplátek. Ta využijete buď na uložení hraček nebo právě tolik nevyužívaného sezónního oblečení či deky s polštářem. Praktickým pomocníkem mohou být také úložné boxy nebo pořadače, které šuple rozdělí do několika organizovaných ohrádek a máte tak vytvořeno několik volných míst na drobné poklady. 

Naše šuplata jsou masivní a dno je pokryté sololitovou deskou. Obojí je vhodné na rychlou a jednoduchou údržbu vysavačem nebo vlhkým hadříkem. Šuplátka jezdí na pogumovaných kolečkách a jsou volně pojízdné. To je velkým pomocníkem na využití veškerých volných prostor. 

Řešíte-li zároveň dostatek místa pro víkendovou návštěvu kamarádů nebo přespání babičky s dědou, varianta s výsuvným lůžkem pro Vaši postýlku bude jasnou volbou! Lůžka jsou hezky uschovaná pod postelí, proto, když zrovna nejsou třeba, nikde nepřekáží a nezabírají zbytečně moc místa. Při nečekané návštěvě je stačí pouze vysunou a nechat ležet vedle postýlky nebo je samovolně umístit v jakékoliv bezpečné části pokojíku. 

Naše výška úložných prostor, což je výška podle nás tak akorát dostačující a dlouze testovaná nejen na našich dětech, ale i zákazníků, je 21cm. Prostory jsou akorát tak velké, abyste do nich už něco schovali a sed postele, pokud přidáte matraci o 14-16cm, je v úrovni cca 36-40cm. Není to tedy ani vysoko, ani nízko na to, aby byly děti schopné se do postele i z postele bezpečně dostat samostatně. Pokud vybíráte postel již pro starší děti, je samozřejmě možné celou postel posunout o pár cm výše nebo přidat pod postel ještě přistýlku. Máte tak praktickou víceúčelovou postel pro víkendové návštěvy a dostatek úložných prostor na schování všeho potřebného. Takovou postelí je například náš Simon nebo Laura. Tato kombinace úložných prostor lze ale objednat pod jakoukoliv naši postýlku. (O vhodném výběru matrace pro dětská záda se rozepíšeme v následujícím článku :-) ).

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýlu (3)

Další výhodou těchto úložných prostor je to, že pokud postýlku pořizujete zrovna malému dítěti (1-1,5 roku), stačí je maličko povysunout a slouží jako potřebný schůdek navíc. Děti po nich tak mohou povylézt do postýlky a není třeba pořizovat žádný jiný schůdek navíc. (Uvidíte sami, že tato varianta je opravdu dočasná a funkční. Děti jsou velmi přizpůsobivé a rychle se do postýlky naučí vylézt i bez pomoci :-) ). 


Ať už zvolíte jakoukoliv variantu postýlky, pro Vás i Vaše dítko bude "ta první velká", která už jen tím, má ono kouzlo a bude výjimečná. 

Přejeme Vám šťastný výběr té první velké postele a spokojené noci plných krásných snů, protože....

Kdy je na čase vyměnit dětskou postýlu (4)

Pro inspiraci pokojíčků a nejen prvních postýlek, můžete sledovat naše sítě pod #POKOJICKYZPOSTYLKOVA.