Do vyřízení všech rozjednaných zakázek nepřijímáme žádné další zakázky, pouze po předchozí domluvě a upřesnění si aktuálního možného termínu, který posuzujeme individuálně. Děkujeme za pochopení.

10 tipů pro klidné uspávání od Lucky z Littlesleep.cz

Jen správná postýlka ke sladkému spánku nestačí

 

 

Možná až s příchodem miminka si začneme uvědomovat, jak je spánek opravdu důležitý a co s námi udělá nekončící období probdělých nocí. Pokud vás trápí uspávání vašich nejmenších, máme pro vás čtení přímo na míru. Spánek je někdy totiž pořádná věda a jen pohodlná postýlka nestačí.

 

Tentokrát jsme vyzpovídali odbornici na slovo vzatou. Certifikovanou spánkovou poradkyni a koučku Lucii Slívovou z Littlesleep.cz

 

Lucie pro vás sepsala 10 tipů, které se budou hodit všem, kterým nejde uspávání. Tady jsou:

 Návrh bez názvu (9)

 

1. Neuspávejte, ukládejte. Hned první tip, který vám dám je, abyste své děti neuspávali. Místo toho jim vytvořte ideální podmínky ke spánku v jejich pokojíčku, v jejich postýlce, kde spokojeně usnou sami, a spát budou až do rána. Ráno se probudíte všichni odpočinutí a připravení na nový den. A ten čas, který večer získáte pro sebe, nebo pro partnera, taky není k zahození!

 

2. Příprava. Než zavedete doma nové zvyky, vysvětlete svým dětem, co se bude dít, proč se to bude dít, a jaká jsou vaše očekávání. Zdůrazněte,že je “už je velký a šikovný kluk/velká a šikovná holka!”. Velké děti spí ve své posteli, a rodiče ve své ložnici. 

 

3. Načasujte večerku. Čas uložení děťátka hraje velkou roli. Ideálně by měla večerka být mezi 19. a 20. hodinou. Záleží ale i na tom, jestli musí vstávat brzy ráno do školky, jestli ještě spí po obědě, ale také na individuální potřebě spánku. Ta je například ve třech letech cca 11-13 hodin denně.

 Návrh bez názvu (10)

4. Rutina před spaním. Dodržujte stejnou rutinu před spaním každý večer. Například koupání, zoubky, pyžamko, knížka, písnička, pak pusu a dobrou noc. Konzistentní v tom, co se děje, ale vy jako rodiče se prostřídejte. Vaše dítě pochopí, že kdokoli ho ukládá ke spánku, pravidla a očekávání jsou stejná.

 

5. Položte základy přes den. Tato nová pravidla přinesou vaší rodině více spánku, a méně času stráveným uspáváním a nočními dýchánky ve vaší posteli. Ujistěte se, že vaše děťátko má spoustu vaší lásky a pozornosti přes den. Zaveďte 20 minut času jeden na jednoho, jak s mámou, tak s tátou, kdy má vaše dcerka/synek vaši plnou pozornost. Povídáte si nebo hrajete - vy nic jiného neděláte - neuklízíte ani nekontrolujete telefon ;-). Také se ujistěte, že vaše dítě strávilo dostatečné množství času aktivně venku na čerstvém vzduchu.

 

6. Pořiďte si pomocníka. Digitální budík poradí vašemu děťátku, jestli je ještě noc, anebo čas vstávat. Pořiďte mu jeden do pokojíčku, a naučte ho číslo 7. Menším dětem můžete zalepit minuty, aby je nemátly. Vysvětlete mu, že když se v noci probudí, koukne se na budík na číslo. Pokud je tam 7, může vesele vstávat. Pokud ale ukazuje jiné číslo, je čas spát, a musí zůstat v posteli.
Návrh bez názvu (10)
7. Noční světýlko. Úplná tma je na spaní ideální, ale noční světýlko pomůže dětem překonat strach. Takové světýlko by mělo být tlumené, nesvítit příliš jasně. Také se vyhněte čemukoli, co svítí modře. Modré světlo snižuje hladinu melatoninu, a to je ten hormon, který potřebujeme k dobrému spánku. Ideální noční světýlko má teplou žlutou, oranžovou, až červenou barvu. 

 Návrh bez názvu (9)















8. Jiné světlo ne
. Jak jen to je možné, ujistěte se, že do pokojíčku vašeho děťátka nepronikne jiné světlo, třeba přes okno. Taková světelná show, kterou na stropu pokojíku vytvoří světla projíždějícího auta procházející přes žaluzie, může malé děti děsit. Tady pomůžou zatemňovací závěsy. Stejně tak blikající kontrolka na detektoru kouře, nebo na klimatizaci, se v jejich hlavičkách promění na strašidelné červené oči.. 

 

9. “Posviťte si” i na hluk. Především při večerním usínání a brzy nad ránem by děťátko mohly rušit zvuky zvenku, od sousedů, nebo z domácnosti. Odstranit hluk bývá těžší než zablokovat veškeré světlo, něco je mimo vaši kontrolu. Tady je dobrým pomocníkem bílý šum.

 

10. Motivace. Takže vše je nachystáno a vysvětleno, ale možná vaše děťátko samo usínat nechce, anebo za vámi do ložnice stejně v noci chodí. Zkuste pozitivní motivaci. Nachystejte třeba krabičku s drobnými hračkami. Za každou noc, kdy šel vás synek nebo dcerka pěkně spát a zůstal/a ve své posteli do rána, dostane hned dvě odměny. Obrovskou pochvalu a spoustu vaší pozornosti, a navíc si vybere z krabičky jednu odměnu. Třeba i pěkná nálepka do tabulky, kterou jste předem nachystali, dokáže být pro děti obrovskou motivací.
 
 

 

Jak se vám Lucky tipy líbily? Půjdete je vyzkoušet? :-) Dejte nám vědět, co vám nejlépe zafungovalo nebo jaké tipy na lepší usínání máte odzkoušené vy.